ARKEOPARK ARKEOLOJİ ATÖLYESİ

   Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğümüze  bağlı Arkeopark Açık Hava Müzesi’nde İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Hititolog Dr. Öğretim Üyesi Meltem Alparslan yürütücülüğünde  Çivi Yazılı Kültürler ve Hititler konulu etkinlik ve Çivi Yazısı Atölyesi yapıldı.

Aktopraklık Höyük Kazı Başkanı Doç. Dr. Necmi Karul yaptığı konuşmasında  ‘’Arkeopark’ ı sadece bir kazı alanı olarak değil bir arkeoloji okulu olarak nasıl değerlendiririz düşüncesinde hareket ettik ve bu amaç ışığında bu yıl dördüncü arkeoloji atölyesini yaptık. Özellikle üniversitelerden eğitimin 1. ve 2. yılında olan öğrencileri davet ettik.’’ dedi. Ayrıca son yapılan atölyeye 20 farklı üniversiteden 50 öğrencinin katıldığını ve büyük keyif aldıklarını dile getirdi.

  Dr. Öğretim Üyesi Meltem Alparslan Hititoloji biliminin nasıl doğduğu, Hitit tarihi, yazının kullanılmaya başlanması insanların yazı yazmak için kullandığı tabletler ve çivi yazısı işaretleri hakkında bilgi verdi.

Açık Havada Atölye

     Açık havada doğayla iç içe yapılan etkinlikte, Hititolog Burcu Özer çivi yazısı atölyesine başlamadan önce,  tablet kilinin nasıl olması gerektiğini ve sülüs kaleminin nasıl kullanıldığını katılımcılara anlattı. Ardından başlayan atölyede katılımcılar Kızılırmak Havzası’ndan getirilen kile, tablet şekli vererek sülüs kalemi ile çivi yazısı yazmaya çalıştılar. Katılımcılar ellerindeki kil tabletlere adlarını yazarak günün hatırasını olarak saklayacaklarını ve yapılan etkinliğin eğitim hayatları için güzel bir deneyim olduğunu, devamının  gelirse mutlu olacaklarını dile getirdiler.