BASINDA BİZ
İhsan AYDIN, Olay Gazetesi 31.07.2018 tarihli köşe yazısında Müzelerimizden bahsediyor...

Bursa’nın, Büyükşehir Belediyesi’nce kente kazandırılmış irili ufaklı 19 müzesi var.

Bunların içinde köy müzeleri de bulunuyor. Şimdi kentimiz bambaşka bir müze daha kazanıyor.

Dün Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile konuşurken, Bursa’nın Muradiye Külliyesi içinde Kur’an Müzesi kurulması çalışmalarının son aşamaya geldiğini öğrendik.

Doğrusu ilk kez haberimiz oldu.

Farklı bir konseptle, kolleksiyon tarzında hizmete girecek müzede sergilenecek eserler yerli yabancı çok sayıda turisti kentimize çekecek.

Bu konuda Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Ulucami ve kentimizdeki diğer tarihi camilerden toplanıp İstanbul’a götürülen tarihi Kur’anlar, hat tabloları geri istenecek.Başkan Aktaş, Kur’an Müzesi’nde son rötuşlar yapıldığını, burayı Bursa’ya ve ülkeye kazandıracaklarını söyledi.

 

Aktaş, “Bursa’mıza yeni müzeler geliyor. Kur’an-ı Kerim müzemizi bitirmek üzereyiz. Muradiye Külliyemiz içine muhteşem bir müze olacak. Yerli ve yabancı misafir anlamında ciddi ilgi görecek bir müze.

Takdir edersiniz ki, müzelerin Bursa’nın gündeminde olması ve Bursa’ya dokunması gerekiyor. Bursa farklı şehirlerden Balkanlardan, Kafkaslardan göç almış bir şehir ama Bursa Osmanlı şehri.

Çocuklarıyla birlikte ebeveynleri de müzelerimize çekmek istiyoruz. Belli etkinlikler yapılacak. Arkadaşlarımız bu konuda seferber oldu. Otobüslerimizi seferber ettik.

Milli Eğitim Müdürlüğü kesinlikle bu işinde olmak durumunda. Burada yapacağımız atölyeler, el becerileri ve yarışmalarla beraber müzelerimizi daha hareketli hale getirmeye çalışıyoruz.

Elimizdeki ziyaretçi rakamlarının yeterli olmadığını düşünüyoruz. Tüm hemşerilerimizi müzelerimizi ziyaret etmeye çağırıyorum.”

Başkan Aktaş’ın bu ifadelerle müzelere ayrı bir önem verdiğini görüyoruz.

Nitekim bu konuda Kültür ve Sanat Daire Başkanı Aziz Elbas ve Müzeler Şube Müdürü Muhterem Çevik’ten gelen talepleri de geri çevirmiyor.

Müzeler Şube Müdürü Çevik bilgilendirdi.

Büyükşehir’in müzelerine şimdiye kadar 550 bine yakın ziyaretçi gelmiş.

Rakam yeterli değil.

Başkan Aktaş, tarih kokan kentte bu sayının daha da artırılması için bürokratlarına talimat verdi.

Geçtiğimiz aylarda Vakıf Kültürü Müzesi’ndeki peygamberimizin sakalı şerifini tam 16 bin kişi ziyaret etmiş.