Göç Müzesi’nde, "Şemseddin Sami'nin Türk ve Arnavut Kültüründeki Önemi" adlı bir panel gerçekleştirildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Arnavut Kültür Derneği tarafından "Şemseddin Sami'nin Türk ve Arnavut Kültüründeki Önemi" başlıklı panel Göç Müzesi’nde düzenlendi.

Panelin açılışında konuşan Dernek Başkanı Muhammed Şerif, Tanzimat Dönemi yazarlarından Şemseddin Sami'nin, Türk ve Arnavut tarih, kültür ve edebiyatı için önemine değindi.

Panel; araştırmacı yazar Raif Kaplanoğlu moderatörlüğünde, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mefail Hızlı, Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Rijete Sımıtçıu’nun katılımları ile gerçekleşti.

Şemseddin Sami'nin hem Arnavutluk hem de Türkiye bakımından önemli bir sembol olduğu vurgulanan panelde, Türk tarihi araştırmalarında yazarın Kamus'ül Türki adlı eserinin hala önemli kaynaklar arasında olduğu ifade edildi.

Ayrıca Göç Müzesi sergi alanında Şemseddin Sami’nin hayatı ve eserlerinin anlatıldığı serginin de açılışı yapıldı. Sergi 13 Mayıs 2019 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Etkinliğe, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanı ve Müzeler Şube Müdürü yanısıra Rumelili Yönetici Sanayici ve İşadamları Derneği (RUMELİSİAD) Başkanı Ömer Kumova, İstanbul Kosova Kültür Merkezi Müdürü Kamil Bitiş, STK temsilcileri, çok sayıda akademisyen ve dernek üyesi katıldı.