3. ULUSLARARASI İPEK İĞNE OYASI FESTİVALİ STANT BAŞVURULARI BAŞLIYOR

Oyalar, yalnızca ülkemize özgü bir el sanatı alanı olup, bu bakımdan çok önemlidir. Ne yazık ki oyayı oluşturan değerler, giderek yok olmaktadır.

Unutulmaya yüz tutması ve artık eski değerini kaybetmeye başlaması bağlamında Müzeler Şube Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Merinos Tekstil Sanayi Müzesi Türkiye’nin bu kültürel mirasının tanınması ve korunmasını desteklemek, gelişerek yaygınlaşmasını sağlamak, bu alanda eser verecek yeni yetenekleri keşfetmek ve gelenekten yararlanıp özgün eserler üretmeye teşvik etmek amacı ile Uluslararası İpek Oya Tasarım Yarışması ve Festivali’ni düzenlemektedir.

4-7 Mayıs 2023 tarihlerinde düzenlenmesi planlanan festival Uluslararası düzeyde olup sergiler, yarışma, tanıtım stantları ve atölye çalışmaları ile desteklenmesi planlanmaktadır.

Festivalin yarışma kısmı Eylül sonunda başvurular ile başlayıp Nisan ayına kadar da eser gönderimi devam edecektir.

4 Mayıs 2023 tarihinde festival koleksiyoner İkumi NONAKA VE İbrahim KOCA’nın koleksiyonlarında bulunan nadide iğne oyası parçaları ile oluşturulan sergi açılışı ile başlayacak olup adı geçen koleksiyon sergisi yıl boyunca izlenimde kalacaktır.

4-7 Mayıs 2023 tarihlerinde Merinos Fuar Alanında düzenlenmesi planlanan festival iğne oyası ile ilgili birçok satış ve tanıtım stantlarına ev sahipliği yapacak olup bu festival iğne oyası ile ilgili atölyeler ile de desteklenecektir.

Şimdiden Uluslararası İpek Oya Tasarım Yarışması ve Festivali’ne katılarak bu kültürel mirasın tanınması ve korunması için emeğini gönülden sunacak bütün katılımcılara ve seçici kurullarımıza teşekkür ederiz.

Geçmişten günümüze kadar gelmiş bu güzel serveti geleceğe taşıyabilmek amacıyla…

 

Stant başvuru tarihleri :04 Kasım 2022 -31 Mart 2023

Stant başvuru şartnamesini okumak için tıklayınız.

Stant başvuru formu için tıklayınız.

Adres: Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi Doğu Kapısı Girişi 2. Kat Osmangazi / BURSA /TÜRKİYE  
Tel: +90 (224) 716 37 18