3. ULUSLARARASI İPEK İĞNE OYA TASARIM YARIŞMASI VE FESTİVALİ

 

2011 Yılında açılan Bursa Merinos Tekstil Sanayi Müzesi 2013 yılından bu yana “Tekstil Sanatları”, “Tekstil Tasarımı”, “Tekstil Moda” ve “Tekstil El Sanatları” alanlarında çeşitli ve çok sayıda sergiye ev sahipliği yapmıştır. 2023 yılı etkinlikleri içerisinde müzemiz, ULUSLARARASI İPEK OYA TASARIM YARIŞMASI VE FESTİVALİ ile tekrar sizlerin huzuruna çıkmaya hazırlanıyor.

Geleneksel kültürümüzün ve el sanatlarımızın en önemli örneklerinden birisidir oyalar. Oya; çiçekle örgü sanatının birleşmesinden doğmuş, süslemek ve süslenmek amacıyla yapılmış ayrıca taşıdıkları mesajlarla bir iletişim aracı olarak da kullanılmış; tekniği örgü olan bir dantel türüdür. Oyalar, yalnızca ülkemize özgü bir el sanatı olup dünya genelinde Türk Danteli olarak da bilinmektedir. Avrupa ise iğne oyası ile 16. yüzyılda tanışmıştır. Kökeni araştırıldığında bazı örgü adlarının Ege masallarında geçtiği, 1905’te Memfis kazılarında bulunan örneklerde özellikle balık ağlarından örücülük tekniğinin M.Ö. 2000 yılları öncesine ait olduğu tahmin edilmektedir. İğne ile yapılan örgüler 12. yüzyılda Anadolu’dan Balkanlar’a, oradan da İtalya yolu ile Avrupa’ya yayılmıştır. Ne yazık ki oyayı oluşturan değerler, giderek yok olmaktadır. Milli kültürümüzün kendine özgü niteliklerini kaybetmeden, çağdaş boyutlar kazanması için kadın el sanatlarından olan oyaların, günlük yaşantımızda yerini alması, geçmişten gelen bu mirasın gelecek kuşaklara aktarılması ve zamanla kaybolmaması açısından son derece önemlidir.

Türkiye’nin bu kültürel mirasının tanınması ve korunmasını desteklemek, gelişerek yaygınlaşmasını sağlamak, bu alanda eser verecek yeni yetenekleri keşfetmek ve gelenekten yararlanıp özgün eserler üretmeye teşvik etmek amacı ile Uluslararası İpek Oya Tasarım Yarışması ve Festivali’ni düzenlemekteyiz. Şimdiden Uluslararası İpek Oya Tasarım Yarışması ve Festivali’ne katılarak bu kültürel mirasın tanınması ve korunması için emeğini gönülden sunacak bütün katılımcılara ve seçici kurullarımıza teşekkür ederiz.

Geçmişten günümüze kadar gelmiş bu güzel serveti geleceğe taşıyabilmek amacıyla…

 

MERİNOS TEKSTİL SANAYİ MÜZESİ 3. ULUSLARARASI İPEK İĞNE OYA TASARIM YARIŞMASI VE FESTİVALİ İLGİLİ TARİHLERİ:

Ön Başvuru: 15 Ekim 2022 – 31 Mart 2023

Eser Gönderimi: 20 Ekim 2022 – 14 Nisan 2023

Jüri Değerlendirme: 27-28 Nisan 2023

Uluslararası İpek İğne Oya Festivali: 4-5-6-7 Mayıs 2023

Yarışma Sonuç Açıklanması: 28 Nisan 2023

Ödül Töreni: 4 Mayıs 2023

 

YARIŞMA ÖDÜLLERİ

Birincilik Ödülü: 15.000 TL

İkincilik Ödülü: 10.000 TL

Üçüncülük Ödülü: 5.000 TL


Yarışma şartnamesi için tıklayınız.

Başvuru  formu için tıklayınız.

Stand başvuruları hakkında bilgi için tıklayınız.