Bıçak Müzesi'nde Nevruz Çoşkusu
 

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm  Daire Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü  bağlı Bursa Bıçak Müzemizde  Nevruz kutlamaları coşkulu şekilde başladı. Kutlamalara Doğu Kazakistan Folklor Grubu damga vurdu. Kılıçkalkan ekibinin de Nevruz ateşinden atladığı kutlamalarda çocuklar demir dövdü.

Nevruz kutlamaları sabah erken saatlerde başladı. Bursa Bıçak Müzesi'ndeki kutlamalara Doğu Kazakistan Tarbagatay Valiliği Kültür Merkezi Babalar Sazı Etna Folklor Grubu da katıldı. Gurubun seslendirdiği şarkılar ile çaldıkları enstrümanlar büyük ilgi gördü

Ayrıca müze bahçesine Bursa Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi ekipleri tarafından kontrollü bir şekilde Nevruz ateşi yakıldı. Kılıçkalkan ekibi başta olmak tüm davetliler ateşin üzerinden atladılar. Kutlamalarda demir döven minik öğrenciler daha sonra müze bahçesindeki dilek ağacına dileklerini astılar.

Bursa  Bıçakçılar Derneği’nde katkılarıyla  düzenlenen etkinliğimizde Tahta Kıran Kılıç Kalkan Ekibi gösterisi  göz doldurdu. Akıncılar Geleneksek Okçuluk  Kulübü ise müze ziyaretçileri  ok atma konusunda bilgilendirip deneyimlemelerini sağladılar.

Nevruz'u bu yıl Kazakistanlı misafirler ile birlikte kutladıklarını belirten Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mihriban Kocabıyık, "Gece ve gündüzün eşitlendiği gündeyiz. Hep beraber baharı kutluyoruz. Tüm Türk dünyasının Nevruz bayramı kutlu olsun" dedi. Kocabıyık daha sonra alanda bulunan okçularla birlikte ok atıp ardından Nevruz çorbası dağıttı.

Kazakistan folklor ekibinin yönetmeni Nazira Muhammedova ise, "Kazakistan’dan bugün Nevruz bayramı için Türk Dünyası Müzikleri Dostluk Konseri’ne geldik. Bıçak müzesini görmekten çok mutlu olduk tüm Türk dünyasının Nevruz bayramını kutluyorum" dedi.