Bursa'da İşgal ve Kurtuluş Sergisi 100. Yıl

 

   8 Temmuz 1920′de Yunanlılar tarafından işgal edilen Bursa, 11 Eylül 1922′ye kadar 2 yıl,  2 ay, 2 gün esaret altında kaldı. Bu yıl Bursa’nın kurtuluşunun 100. yılı anısına Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Araştırmaları Merkezi koordinasyonunda ve Doç. Dr. Hacer Karabağ’ın danışmanlığında “Milli Mücadele Dönemi Bursa’da İşgal ve Kurtuluş Süreci - 100. Yıl” projesi kapsamında hazırlanan aynı başlıklı sergi Bursa Kent Müzesi eski defterdarlık binasında Aralık 2022 tarihine kadar izlenime sunulmuştur. 
Milli hafızanın canlandırılması, kentlilik bilinci ve kimliğinin güçlendirilmesi amaçlarını taşıyan sergide dönemin yerli, yabancı gazete ve arşiv belgelerinde yer alan belge ve fotoğraflara tematik olarak yer verilmektedir. İşgal ve kurtuluş olarak iki bölümde ele alınan sergi aynı zamanda savaşın tüm taraflar için ne denli yıkıcı olduğunu ve barışın önemini vurgulamak amacındadır.

   Doç. Dr. Hacer Karabağ tarafından hazırlanan Milli Mücadele Dönemi Bursa’da İşgal ve Kurtuluş Süreci - 100. Yıl başlıklı sergimizi Bursa Kent Müzesi Defterdarlık Binasında 17 Aralık'a kadar ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz

Bursa' da İşgal ve Kurtuluş Süreci 100. Yıl kitabını indirmek için tıklayınız..