Yükleniyor...

Bursa’da Yunan İşgalinin Bilançosu Kitabı

Anasayfa / Bursa’da Yunan İşgalinin Bilançosu Kitabı

Bursa’da Yunan İşgalinin Bilançosu Kitabı

8 Temmuz 1920’den 11 Eylül 1922’ye değin Yunan işgaline maruz kalan Bursa’nın 100. Kurtuluş Yılı nedeniyle Doç.Dr. İsmail Yaşayanlar tarafından hazırlanan “Bursa’da Yunan İşgalinin Bilançosu” başlıklı yayına e- kitap olarak aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Kitap, Bursa Kent Müzesi’nin koleksiyonunda bulunan Arap harfli Türkçe el yazması menhubat komisyonu kayıt defterinin Latin harflerine aktarılmasıyla hazırlanmıştır. Yunan işgalcilerinin Batı Anadolu’da verdikleri zararı tespit edebilmek ve Lozan görüşmelerinde kendilerinden “tamirat bedeli” talep edebilmek adına kurulmuş olan Menhubat Komisyonları’ndan günümüze kalan ve şu anda bilinen tek kayıt olduğu için ayrıcalıklı öneme sahiptir. 

Söz konusu kitapta yer alan ve 1923 senesinin ilk aylarına tarihlendirilen kayıtlar, muhtemelen sayıları birden fazla olan Bursa Menhubat Komisyonları’ndan birine ait tutanaklardır. Elimizdekinden başka kayıt ne yazık ki bugüne ulaşamadığından komisyonların çalışma prensiplerine ilişkin bilgiler oldukça kısıtlıdır. Bu bağlamda yayımladığımız çalışma, Menhubat Komisyonları’nın çalışmalarına ışık tutması açısından oldukça önemli ve yegâne kaynak durumundadır.

Kitabı indirmek için tıklayınız.