Bursa Sağlık Tarihi Müzesi tıp tarihine ışık tutuyor

Osmanlı dönemindeki Darüşşifa'dan günümüze kadar kullanılan tıbbi malzemelerin sergilendiği Bursa Sağlık Tarihi Müzesi, ziyaretçilerini geçmişe yolculuğa çıkarıyor.
 
Eski zaman ilaç tedavilerinden eczacılığa, şifalı kaplıcalardan göz sağlığına kadar birçok alanda malzeme, müdahale ekipmanları ve canlandırmalarıyla Bursa Sağlık  Tarihi Müzesi.. 
150 yıllık Yerkapı Konağı'nda kurulan müze, şehrin ünlü hekimlerine ait tıbbi alet ve kimlikler, hastalıklı organlar, sağlık alanındaki gelişmelerin anlatıldığı panolar ve canlandırmalarla sağlık hizmetinin vazgeçilmez unsurlarından eczacılığın gelişimini de gözler önüne seriyor.
 
"Bursa'nın gariban babası"
Öğrenci ve araştırmacıların faydalanabileceği kütüphane ve çalışma alanının da bulunduğu müze, günümüz tıbbının yanı sıra Osmanlı dönemi tıp tarihine de ışık tutuyor.
2 yıl önce hayatını kaybeden "Bursa'nın gariban babası" olarak bilinen Rüştü Burlu'nun sağlık tarihine ilişkin koleksiyonları başta olmak üzere hastane, eczacılar ve sağlık alanında çalışan kişilerin bağışladığı eşya, kitap ve belgelerle alt yapısı oluşturulan müze, sağlığa meraklı ziyaretçilerini ağırlıyor.
 
"Yüzyıllar öncesine yolculuk yaptırıyor"
Müze Sorumlusu Bilal Canpolat, Bursa Sağlık Tarihi Müzesi'nin 14 Mart Tıp Bayramı'nda ziyaretçi kabulüne başladığını söyledi.
Müzenin oluşumunun 7-8 yıl önceye dayandığını anlatan Canpolat, "Zaten daha önce Muradiye'deki Döne Ocak Erken Tanı Merkezi'nin içinde koridorlarda ufak bir müze çalışması vardı. Toplanan malzemelerin artmasıyla ilerleyen zamanda mekan yeterli gelmeyince bir müzeye ihtiyaç duyuldu ve burası ziyarete açıldı" dedi.
 
Canpolat, müzede sağlık tarihiyle ilgili eski ve yeni zamandan belge ile malzemeler bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Müzemizde 100 yıla yakın tarihi olan bir eczanenin canlandırması var. Müzenin diğer bir bölümünde cenin örnekleri, adli tıp ve patolojiden aldığımız organlar var. Geçmişte ve günümüzde ameliyatlarda kullanılmış sağlık malzemeleri, diş hekimlerinin kullanmış olduğu malzemeler ve gözle ilgili ayrı bir bölümümüz var. Bunun dışında Bursa'ya değer katan doktorlarımızın kullandığı malzemelerini sergilediğimiz bir bölüm bulunuyor. Protez diş, ilaç şişeleri, sağlık karneleri, reçeteler yüzlerce objeyle müze yüzyıllar öncesine yolculuk yaptırıyor."
 
"Cenin örnekleri de çok ilgi görüyor"
Müzede yer alan bazı canlandırmaların ziyaretçilerin merakını cezbettiğini söyleyen Canpolat, eczane bölümünde bir eczacı ile eczacılık öncesi dönemde bitkisel ilaçlar hazırlayan bir hekim ve hasta canlandırmalarının bulunduğunu anlattı.
 
 
En çok hastalıklı doku ve organlar ile ceninlerin sergilendiği bölümün dikkat çektiğini vurgulayan Canpolat, "Burada ziyaretçilerimizin gelip organları, kanserin vücutta nasıl oluştuğunu ya da beyin kanamasını görebilmesi dikkatlerini çekiyor. Bunun dışında her yerde görülemeyecek cenin örnekleri de çok ilgi görüyor" dedi.
 
Canpolat, müzenin şehir içi ve şehir dışından ziyaretçilerini ağırladığını belirterek, şunları söyledi:
"Özellikle tıp öğrencileri müzemize çok ilgi gösteriyor. Uludağ Üniversitesinden gelen ziyaretçilerimiz var. Bunun dışında sağlık meslek liselerini de buraya davet edip etkinlikler yapıyoruz. Açıldığı günden beri müzemizi 10 binin üzerinde kişi ziyaret etti. Ziyaretçi sayımız günden güne artıyor."
 

https://www.trthaber.com/haber/kultur-sanat/bursa-saglik-tarihi-muzesi-tip-tarihine-isik-tutuyor-388068.html