İğne oyası sanatı, namıdiğer Türk danteli çok beğenilmesine karşın yapımı az bilinen benzersiz bir Türk el sanatları türüdür. Anadolu'da insanlar sustuklarında; susmak zorunda kaldıklarında onların yerlerine seçtikleri renkler ile motifler dile gelmiş; yaptıkları iğne oyalarında yeşil muradı, mavi umudu, beyaz mutluluğu, siyah matemi anlatırken mor sümbüllü oya gönlüne aşk ateşi düşenleri, ümitsiz aşka düşüp gönül acısı çekiyorum diyenleri ifade eder olmuştur.
 
Adını mevsimlerin en güzeli olan bahardan alan, ipek iğne oya çalışmalarından oluşan “Çiçeklerin Düğünü” sergimiz bağlamında Müzeler Şube Müdürlüğümüz ve Busmek paydaşlığında beğenilmesine karşın yapımı az bilinen namıdiğer Türk danteli iğne oyasının meraklıları için Merinos Tekstil Sanayi Müzemizde Geleneksel İğne Oya Yapımı ve Teknikleri Eğitimi düzenliyoruz.
 
 
Yer: Merinos Tekstil Sanayi Müzesi
MEB onaylıdır.
Çarşamba ve perşembe günleri 09.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilecektir.  Ön başvuru sonucunda 15-20 kişilik kontenjan oluşturulacak.Yetişkin gruba özeldir. 4,5 ay sürecek kursumuz 13.07.2024 tarihinde sona erecektir.
Bunu Paylaş: