Yükleniyor...

HAKKIMIZDA

Anasayfa / HAKKIMIZDA

HAKKIMIZDA

 

Bursa’nın sahip olduğu değerleri, korumak, tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla, müzecilik çalışmaları kapsamını genişletmiş ve Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde 2011 yılında Şube Müdürlüğü çatısında İlimizde müze faaliyetlerini sürdürmeye devam etmiştir.

Bursa’nın tarih öncesi dönemlerden başlayarak Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk başkenti olma özelliği ve Cumhuriyet Dönemi’nde tarım ve sanayinin öncü şehirlerinden olması, kentin, “yaşayan müze şehir” adını almasını sağlamıştır. Tarihsel kronolojinin ilimize sağladığı bu avantajları gözler önüne sermek için, “Özel Müze” statüsünde; müzeler kurmak ve işletilmesini yapmak amacıyla, Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Müzeler Şube Müdürlüğü adıyla hizmet verilmektedir.

2003 yılında Hünkar Köşkü ve 2004 yılında Bursa Kent Müzesi, 2007 yılında somut olmayan kültürel mirasımız Karagöz Müzesi, 2011 yılında Atatürk’ün mirası Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, 2012 yılında Merinos Enerji Müzesi, 2014 yılında bir göçmen kenti olması sebebiyle Bursa Göç Tarihi Müzesi, 2015 yılında Aktopraklık Höyük Arkeopark, 2016 yılında Bursa Vakıf Kültürü Müzesi, 2017 yılında Bıçak Müzesi açılmıştır.

Kırsal kalkınmanın sağlanması ve somut olmayan kültürel mirasımızın sergilenmesi açısından köy müzeleri ve kültür evleri açılarak, kırsal kültürün tanıtılması ve hatırlanması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, 2015 yılında UNESCO Dünya Mirası içinde yer alan Cumalıkızık Köy Müzesi ile başlayan çalışmalarımız, Aksu, Belenören, Karıncalı, Gelemiç, Gedikören Köy Müzeleri’nin hizmete sunulmasıyla devam etmektedir.

Osmanlı’nın Batılılaşma Dönemi’nde açılan Bursa’nın tarihi okul yapıları, sahip oldukları mirası okul müzeleri aracılıyla izleyicisiyle buluşturmaktadır. Sanayi kenti Bursa’nın birçok ünlü sanayicisini de yetiştiren Tophane Endüstri Meslek Lisesi Müzesi “Tophane Sinai Mektebi” adıyla 2016 yılında açılmıştır.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Dairesi Başkanlığına bağlı  Müzeler Şube Müdürlüğü, aynı zamanda Türkiye’nin çeşitli illerinde yer alan müzecilik çalışmalarına da destek vermektedir.