Yükleniyor...

İznik Çini Müzesi

Anasayfa / İznik Çini Müzesi

İznik Çini Müzesi

Dört Medeniyette Çininin Başkenti İznik

 

İznik, tarih boyunca uygarlıklara ev sahipliği yapmış, Helenistik Dönem’den günümüze Roma-Bizans, Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinde her dönem önemli bir kent olmuştur.

 

I. Murat Kültür Merkezi İznik Çini Müzesi’nde, İznik’in kurulduğu yıldan bugüne kadar ki tarihine tanıklık edecek, İznik Çinisi’ ni daha yakından tanıyacaksınız.

 

Atatürk Caddesi üzerinde, İstanbul Kapı ile Ayasofya arasında yer alan I. Murat Hamamı’nın, mimari ve süsleme özellikleri yönünden 14. yy. ikinci yarısı ile 16. yy. ilk yarısı arasında yapılmış olduğu kabul edilmektedir. 14. yüzyıl Osmanlı mimarisinin özgün özelliklerini barındıran yapı, Osmanlı döneminin ilk büyük hamamlarından biridir. 20. yüzyıla işlevini yitirerek kullanılmaz durumda ulaşan yapı 2006-2008 yıllarında yenilenmiş, yenileme çalışmaları sırasında Roma Dönemine ait, milattan sonra 2. yüzyıla tarihlenen sütunlu yolun bir kısmı açığa çıkarılmıştır.

 

Yapılan kazılar sonucu elde edilen bulgular İznik’te çini ve seramik üretiminin birdenbire ortaya çıkmadığını, tarih boyunca farklı tekniklerde yapıldığını gösterir. Müzede İznik Çinisi’nin tarihine bir yolculuk yapacaksınız. Beylikler Dönemi’nden başlayarak çini sanatının gelişim sürecini detayları ile öğrenecek, renklerin ve desenlerin dönemsel olarak çini ile buluşmasına şahitlik edeceksiniz. Aynı zamanda müzede Beylikler Dönemi’nden günümüze kadar ki dönemi kapsayan çini örnekleriyle bu değişimi yakından gözlemleyebileceksiniz.

 

Müzede ayrıca İznik ve civarında yaşayan insanlar tarafından kullanılan pek çok etnografik eser de sergilenmekte. Bunların arasında en ilginç eser gruplarından biri de 19. yüzyılda İznik köy muhtarlarının kullandıkları muhtar mühürleridir.

 

Günümüzde İznik, Antik Çağ'dan başlayıp Osmanlı'nın yükseliş dönemi sonlarına değin süregelen çok zengin ve değişken bir açık müze konumundadır. Özellikle son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarla tarihine her anıyla sahip çıkmakta, bir “Dünya Kültür Mirası” olduğu gerçeğini tüm dünyaya haykırmaktadır. Siz de müzenin galerilerinde gezindikçe belki de İznik’in tarihi hakkında daha önce fark etmediğiniz detayları öğreneceksiniz. Birçok medeniyeti barındıran bu toprakları tekrar tekrar tanımak için müzemiz Pazartesi hariç her gün ziyarete açık olacak…

 

Adres:Beyler Mahallesi Kerim Sokak 

Telefon: 0224 756 49 93