Yükleniyor...

Cumalıkızık Müzesi

Anasayfa / Cumalıkızık Müzesi

Cumalıkızık Müzesi

YAŞAYAN MAZİ
Bursa 'nın doğusunda, Uludağ yamaçlarında ''Kızık' olarak bilinen köylerden olan Cumalıkızık 13000 yıllarında  Oğuz boylarının ''Kızık''kolu tarafından kurlmuştur. 700 yıllık tarihi ile Osmanlı’dan günümüze kalan, Bursa’nın en önemli noktalarından biridir. Tarihi değerlerin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması için hizmet veren Cumalıkızık Etnografya Müzesi, ziyaretçilerini tarih sayfalarında gezintiye çıkararak, bölgenin geçmişi hakkında bilgilendiriyor ve adeta geçmişi günümüze taşıyor.

Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin birinci yıl dönümünde 22 Haziran 2015 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen yüzüyle ziyarete açılan Cumalıkızık Köy Müzesi iki kattan oluşuyor. Köy halkının kullandığı tarımsal aletler ve günlük yaşam objeleri gibi ürünlerin sergilendiği müzede, köyün kuruluşundan günümüze uzanan tarihi ve kızık köylerinin somut olmayan kültürel mirası ile ilginç adetleri anlatılıyor.

ZAMANDA YOLCULUK
Cumalıkızık, tarihi belgelerde de yer aldığı üzere, geliri Orhan Gazi Külliyesi’ne vakfedilmiş bir “Vakıf Köyü” dür. Cumalıkızık tarihi, kültürel ve doğal değerleri ile özgünlük ve bütünlüğü koruyabilmiş kırsal bir yerleşim olarak geleneksel sokak dokusu, ahşap yığma evleri ve anıtsal yapılarıyla; Osmanlı’nın kırsal yaşam tarzını bugün de sürdüren ender bir örnektir.  Cumalıkızık Köy Müzesi’nde Cumalıkızık halkının geçmişten gelen yaşam tarzını, gelenek ve göreneklerini öğrenerek tarihi bir yolculuğa çıkabilir, müzede sergilenen eserler ile tarihi havayı birebir yaşama şansını yakalayabilirsiniz.

BURAM BURAM TARİH
Orijinal mimarisiyle günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilmiş ender köylerden biri olan Cumalıkızık’ın tarihini ve geleneklerini gelecek kuşaklara aktaran Cumalıkızık Köy Müzesi’nde yolculuk Kızık boylarının hikâyesi ile başlıyor. Köy halkının kullandığı toprak testiler, şamdanlar, fenerler ve tarım aletleri gibi günlük kullanım eserlerinin sergilendiği müzede toplam 240 adet eser yer alıyor. Müzede ayrıca UNESCO Dünya Mirası ilan edilen Hanlar Bölgesi, Sultan Külliyeleri ve Cumalıkızık’ın üstün evrensel değerini açıklayan bir köşe de yer almakta.

MÜZEDE SİZİ BEKLEYENLER
Cumalıkızık Köy Müzesi’nde, 700 yıllık tarihi dokusu olan köyün hâlâ ayakta kalabilen simgesel ögeleri sergilenmektedir. Eskilerde kullanılan eşyalar, halk tarafından müzeye bağışlanmıştır. Tarihe tanıklık eden ev ve mutfak eşyaları, 350 yıllık şamdanlar, av malzemeleri, semerler ve daha birçok nadide parça ziyaretçilerini geçmişte bir yolculuğa çıkarmaktadır.

Adres: Cumalıkızık Mahallesi, 16365 Yıldırım/Bursa
Telefon: 0224 716 37 37