KİMLİK GÖÇI89

Bursa Göç Tarihi Müzesi, Bulgaristan Türklerinin zorunlu göçünün 30. yılı sebebiyle kurgulanan “Kimlik Göç-89” adlı sergiye 18 Aralık 2019-06 Eylül 2020 tarihleri arasında ev sahipliği yapacak.

Kimlik Sergisi; isimleri Bulgar isimleriyle değiştirilen, anadilinde konuşmaları yasaklanan, dinlerini özgürce yaşamaları engellenen ve bütün bu asimilasyon uygulamalarını kabul etmedikleri için günlerce, aylarca ve hatta yıllarca Belene’de esir tutulan, işkence gören ve kimlikleri uğruna 1989 yılında yurt bildikleri topraklardan-evlerinden zorla çıkartılarak sınır dışı edilen yaklaşık 350 bin insanın hikâyesini anlatıyor.

İsim kökler demekti, isim kimlikti ve kimliğini kaybeden belleğini kaybederdi…

Sergide, 1984’ten itibaren “Soya Dönüş” adı altındaki asimilasyon kampanyasına karşı çıkan Türk ve Müslümanların tutulduğu Tuna Nehri üzerindeki Belene toplama kampının sınırları jiletli tel örgülerle belirlenmiş. Bu mekânın merkezine yerleştirilen karanlık kulübe ise ziyaretçiye 1989 göçü niye, neden ve nasıl oldu sorularının yanıtlandığı yer olarak tasarlanmış. Ziyaretçi, kurgulanan Belene kampının kapısının karşısına yerleştirilen aynaya baktığında kendini kimlikleri için mücadele edenlerin yerinde buluyor. Sergi mekânında oluşturulan enstalasyona 89 göçmenlerinin Kapıkule sınırından geçerek getirdikleri objeler, çeşitli imgeler, videolar, fotoğraflar ve sesler eşlik etmekte. 6 Eylül 2020 tarihine kadar ziyarete açık olacak sergi kimimizin televizyonlardan seyrettiği 89 Göçü’nü hatırlatmayı ve duygusal bir deneyimle aktarmayı amaçlıyor.

 

twitter/facebook/instagram @bursamuze