“Kumaşa İşlenen Zarafet-Yağlık ve Peşkir”  sergisi Merinos Tekstil Sanayi Müzesinde 13 Mayıs Cuma günü izlenime açılıyor.

Türk süsleme sanatının zenginliğini ve zevkini yansıtan farklı tür ve teknikte işlenmiş birçok esere yer verilen sergide  18. yüzyıl ile 20. yüzyıl arasını kapsayan Osmanlı sarayının görkemli şölenlerinden halkın gündelik yaşamına kadar hayatın her anında kullanmış olan  peşkirlerden oluşan bu eşsiz koleksiyonu ve Türk süsleme sanatının gelişim, değişim ve dönüşümü izlenebilecek.
 
Yağlık ve peşkir gibi çok sanatlı işlemeli kumaşlar Osmanlı döneminde saray ve saray dışı olmak üzere iki ana çevrede üretilmiştir. Hükümdarların ekonomik desteği ile saraylarda usta işlemeciler tarafından en güzel örneklerinin tasarlandığı işlemeler saraylardan çarşılara, çarşılardan evlere taşınmıştır. 
Kişiyle toplum, toplumla çevreler arasında iletişim aracı olması da işlemenin gelişmesini ve çeşitliliğinin artmasını sağlamıştır. Gelenek-göreneklerle yaşayan, zenginleşen Osmanlı saray sofralarının şıklığına eşlik eden işlemeli peşkirler evliliklerde kız evinin düğün davetiyesi olarak gönderilmiş, gelinin eşinin akrabalarına yaptığı nezaket ziyaretinde hediye bohçasına peşkir konmuş, yeni gelin, yeni güvey ve genç çiftler için özel olarak ömür boyu beraberliklerin devamını simgeleyen çift kişilik gelin-güvey peşkiri dokunmuştur.