HAKKIMIZDA

BURSA MÜZELER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ

Bursa Müze, Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü bünyesinde kurulan 10 müze ile Zindankapı & Güncel Sanat Galerisi’nin çatı ismidir.

Bursa Müze, aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne giren Osman Gazi ve Orhan Gazi Türbeleri ile Sultan I. Murad Hüdavendigar, Sultan Yıldırım Bayezid, Sultan Çelebi Mehmet ve Sultan II. Murad (Muradiye Külliyesi) Külliyeleri içinde yer alan türbeler de Bursa Müze’nin sorumluluk alanlarındandır.

Kentin tarihsel ve kültürel mirasına sahip çıkarak bunları erişilebilir ve sürdürülebilir kılmak amacıyla kurulan Bursa Müze, kültürel miras çalışmalarını katılım, aktarım ve eğitim başlıkları altında değerlendirerek ziyaretçilerine çeşitli deneyimler sunar. 

Hünkâr Köşkü Müzesi, Bursa Kent Müzesi, Karagöz Müzesi, Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açık Hava Müzesi, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Merinos Enerji Müzesi, Bursa Göç Tarihi Müzesi, Bursa Vakıf Kültürü Müzesi, Bursa Yaşam Kültürü Müzesi, Muradiye Kur’an ve El Yazmaları Müzesi ile Zindankapı & Güncel Sanat Galerisi’nin bağlı bulunduğu Bursa Müze, Türkiye’deki kültür sanat iklimini zenginleştirecek yeni projeler için fikirler üreten; somut ve somut olmayan kültürel miras çalışmaları ile ön planda yer alan; sergi, konferans, kongre, gösterim ve atölyeler gibi programlar kurgulayan bir kültür kurumudur.

 

 

Bunu Paylaş: