Yükleniyor...

Bursa Sağlık Tarihi Müzesi

Anasayfa / Bursa Sağlık Tarihi Müzesi

Bursa Sağlık Tarihi Müzesi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü; uzun süreli çalışmalar ve bilgi envanter araştırması sonucunda, Bursa’nın Yıldırım Darüşşifası ile başlayan sağlık tarihini; Bursa Sağlık Tarihi Müzesi’nde izlenime sunmuştur. İlimizde sağlık tarihi bakımından birçok öncü adımı da müze içerisinde görmek mümkündür.

Tophane Surlarının içinde bulunan ve Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilip yeniden hayat bulan tarihi sivil mimarlık örneği konakta, kronolojik olarak sağlık tarihi anlatılmaktadır.

Günümüz tıbbının yanı sıra Osmanlı Devleti tıp tarihiyle beraber geçmişten günümüze tıbba verilen önemin ve inceliklerin yansıtıldığı müzede, eski ve yeni çağda sağlık tarihi görsel objeler, panolar  ve mankenlerle canlandırılmış olup; her yaştan ziyaretçiye zamanda ufak bir yolculuk yaptırarak merak uyandırmaktadır.

Surlara dayalı bahçesi ve iki katlı bu tarihi konakta, üst kat müze olarak, alt kat ise araştırma ve bilgilendirmelere ayrılarak sergileme yapılmaktadır. Alt katın bir bölümü sağlıkla ilgili bir ihtisas kütüphanesi olarak tasarlanmış, diğer bölümü ise tıp ve uzmanlıkla ilgili yapılacak seminerlere ayrılmıştır.

  

Adres: Pınarbaşı Mahallesi Kaleboyu Cad. No:9 16040 Osmangazi/Bursa
Telefon: 0224 221 65 77
Ziyaret Saatleri: 09:30-17:30