Arkeopark Açık Hava Müzesi

 • 12 Eylül 2015 tarihinde açılan Arkeopark,  Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kentin G.Ö 8500 yıl öncesinin yaşam tarzını arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılan veriler doğrultusunda yapılan canlandırmalar ve uygulamalı yapılan tarihöncesi etkinlikler ile geçmişi korumak, tanıtmak ve geleceğe aktarmak amacıyla kurulmuştur.

  2004 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi tarafından sürdürülen arkeolojik kazılarda açığa çıkarılan veriler dikkate alınarak 2008 yılından itibaren Bursa Kültür Sektörü Yönetimi Planı çerçevesinde Açıkhava müzesine dönüştürülmeye başlanan alan 2009 yılında yapılan protokolle Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi yürütücülüğünde sürdürülen bir projeye dönüşmüştür. Kapsadığı içerik ve alan olarak Avrupa’nın ilk Açıkhava müzesinden biri olma niteliğini taşıyan müzede kazılarda bulunan kalıntılar günümüzde yapılan bire bir canlandırmalar ve eşyalar ile sergilenmektedir. Diğer yandan arkeolojinin kullandığı bilimsel yöntemlerden faydalanarak uygulamalı etkinlikler ile bu bilimin yakından tanınması mümkün hale getirilmiştir. 

  8500 YIL ÖNCESİNE YOLCULUK

  Aktopraklık Höyük günümüzden yaklaşık 8500 yıl önce yerleşilen ve binyıl kadar kesintisiz yerleşimin devam ettiği Bursa’nın en eski yerleşimlerinden biri; tüm Batı Anadolu’da en geniş alanda kazısı yapılmış yeridir. Aktopraklık Höyük özellikle bu bölgede yerleşik yaşamın ortaya çıkışı ve daha batıdaki coğrafyalara aktarımını yansıtan oldukça iyi kanıtları barındırmaktadır. Bugüne kadar açığa çıkarılan kalıntılar en az 8 yerleşim katının varlığını ortaya koyarken, özellikle hendekle çevrili yerleşim katmanları tarihöncesi mimarlık, yerleşim düzeni vb. konularda Anadolu tarihöncesi için eşsiz bir örnek oluşturmaktadır.


  ARKEOLOJİ OKULU

  Proje kapsamında Arkeoparkta, anaokulundan üniversite yaş grubu öğrencilere kadar, günübirlik ziyaretçiler ve arkeoloji veya ilintili alanlarda çalışan uzmanlar olmak üzere üç hedef kitleye hitap edecek şekilde tasarlanmıştır. Arkeoloji ve ilişkili dallardan gelen uzman ve öğrencilere yönelik etkinlikler için alan tarihöncesinden Osmanlı Dönemi’ne kadar farklı yerleşim türlerini yansıtan üç köy canlandırması, eğitim atölyelerinin gerçekleştirildiği kapalı ve açık mekanlar ile sosyal tesisleri içermektedir. Sit alanı içinde kalan küçük bir meşelik korusu deneysel çalışmalara yönelik düzenlendi ve alanın tamamının Arkeoloji Okulu olarak işlev görmesini sağlayan atölye ve deneysel çalışmalarda kullanılmak üzere açık alan derslikleri oluşturuldu. 

  ESKİKIZILELMA KÖYÜ

  Tarihsel sürekliliği sezdirerek geçmişle bağ kurmayı kolaylaştırmak ve geleneksel değerlerin korunmasını teşvik etmek amacıyla geleneksel bir köy dokusunun da canlandırılması projeye dahil edilmiştir. Bu amaçla Eskikızılelma köyünde terk edilerek yıkılmaya yüz tutmuş altı tane köy evi yerlerinde belgelendikten sonra sökülerek park alanına taşınıp yeniden inşa edilmiştir. 

  Ziyaretçilerin geçmiş ile günümüz arasında bir bağ kurmasını sağlamak amacıyla inşa edilen geleneksel köyde evlerin yanı sıra; samanlık, ambar, köy kahvesi, su değirmeni, fırın, çeşme, demirci atölyesi ve pekmezlik gibi yapılarla gerçek bir doku elde edilmeye çalışılmıştır. 

  Burada bulunan evlere de; gelin evi, köy mutfağı, dokuma evi, köy konağı gibi işlevler verilerek geleneksel yaşam tarzının anlatıldığı bir sergileme yapılmıştır. 

  ZİYARETİNİZİ PLANLAYIN

  Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açık Hava Müzesi'ne kendiniz ve okul, dernek, stk ve diğer kurum ve kuruluşlar için ziyaret planı oluşturabilirsiniz. Grup rezevasyonları ziyaret planı oluşturmadan ve rezervasyon yapmadan önce eğitim programlarını veya ders programlarını incelemenizi önemle tavsiye ederiz.

  • Tüm rehberli turlar için rezervasyon koşulu vardır.
  • Okul grupları, özel rehberli tur talepleriniz,  ve diğer etkinlik detayları, rezervasyonları ve ücret bilgileri için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

   

 • İLETİŞİM BİLGİLERİ
  Müze Adı : Arkeopark Açık Hava Müzesi
  Adres : Akçalar Sanayi Bölgesi Abdallar Cad.No:10 Nilüfer / BURSA
  Telefon : (0224) 223-2687
  Whatapp :
  E-Posta : bursamuze@bursa.bel.tr
  Sorumlu Kişi : Arkeopark ve Açık Hava Müzesi Sorumlusu

  ZİYARET BİLGİLERİ

  Bursa Müze, bünyesinde yer tüm müzelerimiz Pazartesi günleri kapalıdır. 1 Ocak’ta ve dini bayramların ilk günlerinde  kapalı olup bunlar dışında resmi tatillerde açıktır.


  Salı - Pazar

  09:00 - 17:30

  NASIL GİDERİM?

  Servis ve Ulaşım

  2 nolu metroyu kullanarak  Üniversite Durağı’nda ininiz. İzmir yolunu cehpe alan otobüs durağından 7/S nolu otobüsü kullanınız. Karsan ya da Akyapark durağında ininiz. Arkeopark  Abdallar caddesi üzerinde 200 m ileridedir.


   
  Toplu Taşıma

  OTOBÜS: 7/S  Müzeye Yakın Otoparklar

   

   

Bunu Paylaş:
Arkeopark Açık Hava Müzesi ziyaretler için hemen rezervasyon yapabilir veya ziyaretinizi planlayabilirsiniz.

DİĞER MÜZELERİMİZ